Aylık Arşivler - Kasım 2019

İşbir Sentetik ile ÜSİ Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) tarafından, öncelikli faaliyet alanlarından biri olan Üniversite-Sanayi İşbirliğinin sağlanması amacıyla İşbir Sentetik Firması ile bir toplantı düzenlendi. Bu kapsamda 26.11.2019 tarihinde gerçekleşen toplantıya Bursatto Üniversite – Sanayi İşbirliği Ekibi ile Firma temsilcileri katılım sağladılar. Gerçekleşen toplantıda Bursatto, Bursa Teknik Üniversitesi ve Firma arasında yapılabilecek işbirlikleri ve TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı hakkında görüşmeler gerçekleştirildi.

Daha fazla oku...

Ergin Makine ile ÜSİ Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) tarafından, öncelikli faaliyet alanlarından biri olan Üniversite-Sanayi İşbirliğinin sağlanması amacıyla Ergin Makine ile bir toplantı düzenlendi. Bu kapsamda 26.11.2019 tarihinde gerçekleşen toplantıya Bursatto Üniversite – Sanayi İşbirliği Ekibi ile Firma temsilcileri katılım sağladılar. Gerçekleşen toplantıda Bursatto, Bursa Teknik Üniversitesi ve Firma arasında yapılabilecek işbirlikleri ve TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı hakkında görüşmeler gerçekleştirildi.

Daha fazla oku...

BTÜ’den Sanayi Doktora Programı Çıkarması

Sanayide nitelikli insan kaynağını artırmak için 2018 yılında hayata geçirilen Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) Üniversite- Sanayi işbirliği görüşmeleri devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ülkemizin katma değerini ve rekabet varlığını artırmasında kullanılacak insan gücünün yetiştirmesi adına uygulamaya koyduğu 2244-Sanayi Doktora Programı dâhilinde ziyaretlerine devam eden BTÜ heyeti, programla birlikte, doktora derecesine sahip insan kaynağını yetiştirirken, diğer taraftan iş gücü piyasalarıyla köprü kurmayı hedefliyor.

Program kapsamında BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında İNOVA Otomotiv ve ERMAKSAN makine yöneticileri ile bir araya gelen BTÜ heyeti, 2244-Sanayi Doktora Programı hakkında sanayi temsilcilerine geniş çaplı bilgiler aktardı. Görüşmeler kapsamında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi işbirliği ile yetiştirilmesini amaçladığını ifade eden BTÜ heyeti, üniversite olarak aynı zamanda sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve üniversite araştırma işbirliğinin de geliştirilmesini hedeflediklerinin altını çizdi.

Üniversite ve Sanayi Kol kola Olmalı

Görüşmeler kapsamında üniversite ve sanayinin kol kola, beraber yürümesi gerektiği vurgusu yapan Prof. Dr. Arif Karademir BTÜ olarak sadece teorik ders anlatan bir üniversite değil, proje üreten ve sanayiye yüksek katma değer sağlayan bir eğitim kurumu olmak istediklerinin altını çizdi.  Programla beraber doktora öğrencilerinin, eğitimleri boyunca aldıkları teorik bilgileri, pratik alanda uygulama şansına kavuşacaklarını ifade eden Prof. Dr. Karademir özel sektörde doktora derecesine sahip daha fazla araştırmacının istihdam edilmesinin birinci hedef olduğunu belirtti. Bu programın gerek sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekse ve ilgili bakanlıkların çok önem verdiği bir konu olduğunu ifade eden Rektör Karademir “ Türkiye’de ki çoğu işin Bursa’dan başlaması, Bursa’nın bu konularda lokomotif olması gerek. Bu birlikteliklerle çok güzel işlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Üniversitelerde anlattığımız teorik bilgilerin sanayicilerimizle buluşmasının çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Yurt dışında olan örnekleri gibi üniversite ve sanayicinin yol arkadaşlığı yapması, beraber yürümesi gerekdi. Bu anlamda bugün tanıtımını yaptığımız bu programın bu altyapıyı kuracağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu

2244-Sanayi Doktora Programı dâhilinde kendilerine yapılan ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren sanayi temsilcileri programa olumlu baktıklarını ve ülkemiz için yaratılacak her katma değerin çok kıymetli olduğunu, bu süreç içerisinde kendilerine verilen her görevi severek yapacaklarını ifade ettiler

 

 

 

 

 

 

Daha fazla oku...

Bursa Teknik Üniversitesi ve Oyak Renault Arasında İşbirliği Görüşmesi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programını tanıtmak ve işbirliği geliştirmek üzere Türkiye’nin öncü otomotiv kuruluşlarından Oyak Renault ziyaret ederek CEO Antoine Aoun ile görüştü. TÜBİTAK tarafından ilk olarak 2018 yılında başlatılan 2244 Sanayi Doktora Programı, doktora öğrencilerine yönelik burs ve özel sektöre yönelik istihdam desteği sağlayarak özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesini teşvik etmeyi ve bu yolla üniversite – sanayi işbirliğini arttırmayı amaçlıyor. Oyak Renault ziyaretinde Rektör Karademir’e Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cihan Kaboğlu, Lif ve Polimer Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Çelik Bedeloğlu ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Uludağ eşlik ettiler. Oyak Reanult’un üretim tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda BTÜ heyetini CEO Antoine Aoun, Üretim Direktörü Eren Kaya ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Akbaş ağırladı. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, dinamik öğretim üyesi kadrosu, donanımlı laboratuvarları ve düşük mevcutlu sınıfları ile yenilikçi bir yükseköğretim sistemine sahip olduklarını belirtti. Rektör Karademir; “Uyguladığımız Sektörel Eğitim Programı (SEP) kapsamında dördüncü sınıfa gelen lisans öğrencilerimiz, bir yarıyıl boyunca anlaşmalı olduğumuz sanayi kuruluşlarında tam zamanlı çalışıyorlar. Bu sistem öğrenciye sektör tecrübesi sağlarken firmalara da ileride istihdam edebilecekleri çalışanları için oryantasyon sürecini kısaltıyor. TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında da sektörde çalışan nitelikli eleman sayısını arttırmayı ve üniversite – sanayi işbirliğine verdiğimiz desteği geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyorum, çok değerli akademisyenlerimizle birlikte ev sahipliği yapacağımız farklı etkinliklerde sizleri de BTÜ’de görmekten memnuniyet duyarız.” dedi. Bursatto Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım yaptığı sunum ile sanayi doktora programının detayları hakkında bilgi aktararak, 2018’de başlayan programın başvuru ve uygulama şartlarının TÜBİTAK tarafından bu yıl daha esnek hale getirildiğini belirtti.

Daha fazla oku...

SOLAR-ERA.NET Cofund 2 Çağrısı

Avrupa Birliği Ufuk2020 Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın da ortak olarak yer aldığı SOLAR-ERA.NET Cofund 2 projesinde, Avrupa ülkeleri arasında güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi konularında araştırma ve geliştirme ortaklıklarının kurulması, bu alanda sanayi uygulamalarının arttırılması, tematik alanların belirlenmesi, fotovoltaik ve konsantre güneş enerjisi üzerine uluslararası Ar-Ge işbirlikleri için ayrılan yerel ve bölgesel desteklerin yönlendirilmesi ve ulusal destek mekanizmaları arasında uzun süreli işbirliklerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.  Detaylar için tıklayınız.

 

Daha fazla oku...

Kâtip Çelebi-Newton Fonu Sanayi-Akademi Ortaklığı Programı (Transforming Systems Through Partnerships) Çağrısı 

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliği çerçevesinde, koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında TÜBİTAK ve Birleşik Krallık’taki fon ortaklarından Royal Academy of Engineering arasında Sanayi-Akademi Ortaklığı Programı çağrısının ikincisi açılmıştır. Detaylar için tıklayınız.

 

Daha fazla oku...

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı

5-12. sınıf ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek, soru ve sorunlara çözüm bulma yoluyla bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına katkı sağlanması; farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her öğrenciye proje hazırlama fırsatının sunulması; bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin öğrencilere kazandırılması; öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak takım çalışması içerisinde proje hazırlama konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması amacıyla 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni yayınlandı. Detaylar için tıklayınız.

 

Daha fazla oku...

BTÜ – UNİMAK TUBİTAK 2244 Protokolü

Sanayide doktoralı insan kaynağını artırmak için 2018 yılında hayata geçirilen Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) Üniversite- Sanayi işbirliği görüşmeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlük toplantı salonunda geçekleştirilen imza töreni ile UNİMAK Machine Industry Trade A.Ş. Firması ile TUBİTAK 2244 Protokolü imzalandı. İmza Törenine BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, UNİMAK Genel Müdürü Begüm Selamet Baykal, Unimak Ar-Ge Direktörü Murat Mandıracı, Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (Bursatto) Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım, Bursatto Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu, Doç. Dr. Gökhan Gelen, Bursatto Üniversite-Sanayi İşbirliği Uzmanı Furkan Özyiğit katılım sağladılar. Gerçekleşen toplantıda Bursatto, Bursa Teknik Üniversitesi ve UNİMAK Machine Industry Trade A.Ş. Firması arasında yapılabilecek uzun dönemli işbirliklerini başlatmak adına Sektörel Eğitim Programı (SEP) protokolü, Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü ve TUBİTAK 2244 protokolü imzalandı.

Daha fazla oku...

Bursatto tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında ( BTSO ) TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı Tanıtım etkinliği düzenlendi.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) tarafından öncelikli faaliyet alanlarından biri olan Üniversite-Sanayi işbirliğinin sağlanması amacıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında ( BTSO ) TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programının tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Bu kapsamda 22.11.2019 tarihinde gerçekleşen etkinliğe BTSO’ya bağlı çeşitli firma temsilcileri katılım sağladılar. Gerçekleşen etkinlikte Bursatto temsilcileri tarafından sunum yapılarak firma temsilcilerinin program hakkında sorularına yanıt verildi.

Daha fazla oku...

BTÜ’den EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye Ziyaret

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri EPSA Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesine ziyarette bulundu. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında düzenlenen ziyarete, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Yeni Nesil Kompozit Malzeme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Uzunsoy, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz, Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser ve öğrenciler katıldı.

Daha fazla oku...