Aylık Arşivler - Temmuz 2019

BİDEB 2214/A ve 2219 Programları 2019 Yılı 1. Dönem Başvuruları Uzatılmıştır

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen 2214/A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı ve 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2019 yılı 1. dönem başvuruları 26 Ağustos 2019 günü 17:30’a kadar uzatılmıştır.

Başvurular ebideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Daha fazla oku...

BTÜ’den Yeni İşbirlikleri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Kardemir, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Akademik Platform Başkanı Prof. Dr. Naci Çağlar ve öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Arslan’ı makamında kabul etti. Ziyaret kapsamında SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, BTÜ bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Teknoloji Transfer Ofisi’nde (BURSATTO) incelemelerde bulundu. Burada gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, BURSATTO Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım, Lif ve Polimer Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ömer Yunus Gümüş ve BTÜ akademisyenleri de iştirak etti. Teknoloji transfer ofisleri ve teknoparkların çalışma koşulları ve geleceği hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; teknoloji transfer ofislerinin sanayiyi fişekleyen merkezler haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Teknoloji üretimi ve transferinin bu birimler vasıtası ile hem üniversite hem de sanayi için kolaylıkla ve profesyonelce gerçekleştirilmesinin mümkün olacağı belirtilirken gerek akademisyenlerin gerekse sanayi temsilcilerinin teknoloji transfer ofisleri tarafından gerçekleştirilen süreç yönetimi yardımıyla daha etkin işbirlikleri kurabileceği ve bu sayede Ar-Ge çalışmalarından daha verimli sonuçlar alınabileceği, geleceğe yönelik düşünen ve teknoloji transferini önemseyen üniversitelerin bu konuya ağırlık vermesinin kaçınılmaz olduğu üzerinde görüş birliğine varıldı.

Daha fazla oku...

BTÜ 2019’da da Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliklerine Devam Ediyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) bünyesinde faaliyetlerine 2017 yılında başlayan Teknoloji Transfer Ofisi (BURSATTO) teknoloji transferini mümkün kılmak, iş fikirlerini ticarileştirmek ve akademi-sanayi işbirliğinde katalizör görevi görmek gibi hedeflerle sürdürdüğü çalışmalarında kısa sürede verimli sonuçlar elde etti. Kamu-üniversite-sanayi işbirliği ile teknoloji transferi için gereken araç ve yöntemleri geliştirmek, elde edilen bilginin topluma aktarılmasına aracı olmak, yenilikçi fikir sahibi girişimcileri desteklemek ve Ar-Ge çıktılarının ticarileşmesini mümkün kılmak gibi çok çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği faaliyetleriyle katkı sağlayan BURSATTO, sanayi temsilcileriyle imzalanan işbirliği protokollerinin sayısının artırmasının yanında gerek kamu gerekse sanayiden aldığı olumlu geri bildirimler sayesinde de doğru yolda emin adımlarla yürüdüğünü göstermektedir. BTÜ bünyesinde 2019’un ilk yarısında kamu-üniversite-sanayi işbirliği alanında aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarla protokoller imzalanmış ve projeler devreye sokulmuştur.

Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirlikleri

Atatürk Üniversitesi

BEBKA – Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı

Bolt Bağlantı Elemanları San. Ve Tic. A.Ş.

Borçelik Çelik San. Tic. A.Ş.

BTSO – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Bursa Kalıp Merkezi Metal Form Makine San. Tic. A.Ş.

ÇEM – Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü

Destek Otomotiv Yan San. Ve Tic. A.Ş.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

ELS Equilibrium Lift System Amortisör Oto. Yedek Parça San. Ve Tic. A.Ş.

Gürsu Belediyesi

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

İnegöl Belediyesi

İnova Otomotiv Koltuk Sistemleri Araç Tasarım Oto. San. Ve Tic. A.Ş.

Kestel Belediyesi

Nilüfer İMKB Fen Lisesi

Osmangazi Belediyesi

ROBODER – Robotik ve Yüksek Teknoloji Üretim Sistem Entegratörleri Derneği

TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı

Valeo Otomotiv San. Ve Tic. A.Ş.

Daha fazla oku...

BTÜ – İŞKUR İşbirliği Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), kamu-sanayi-akademi işbirliğine dair çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin istihdam politikasının oluşturulmasında ve işsizliğin önlenmesinde önemli kurumların başında gelen İŞKUR ile işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, BTÜ öğrencilerinin mesleki gelişimlerine yönelik olarak BUKAGEM – BURSATTO işbirliğinde İŞKUR destekli eğitim programlarının düzenlenmesi, devam eden eğitim programlarına BTÜ öğrencilerinin dahil edilmesi, son sınıf öğrencilerinin kariyer planlamalarına yardımcı olmak amacıyla iş kulüplerinin kurulması gibi konularda fikir alışverişi yapılarak gelecek eğitim-öğretim dönemi için organize edilecek faaliyetlere ilişkin görüş ve öneriler sunuldu.

Daha fazla oku...

ERC Proje Hazırlama Odak Grup Eğitimi 9-10 Eylül’de Ankara’da gerçekleşecek!

9-10 Eylül 2019 tarihlerinde Ankara’da Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen “Ufuk 2020’de Türkiye” Projesi kapsamında, Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) fonlarına yönelik 2 günlük ERC Proje Hazırlama Odak Grup Eğitimi düzenlenmesi planlanmaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Daha fazla oku...

TÜBİTAK 2244-Sanayi Doktora Programı 2019 Yılı Çağrısı Eylül Ayında Başvuruya Açılıyor

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda, sanayimizde ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi işbirliği ile yetiştirilmesine yönelik 2244-Sanayi Doktora Programı 2019 Yılı Çağrısı 1 Eylül 2019’da başvuruya açılıyor. Detaylar için tıklayınız.

 

Daha fazla oku...

SEA-EU JFS – Güneydoğu Asya ve Avrupa Ülkeleri Ortak Fonlama Programı Çağrıları

Avrupa Birliği Çerçeve Programları kapsamında yürütülmüş olan SEA-EU NET projesinin devamı niteliğinde olan Güneydoğu Asya ve Avrupa Ülkeleri Ortak Fonlama Programı (Southeast Asia and Europe Joint Funding Scheme, SEA-EU JFS) 2019 yılı çağrıları başvurulara açıldı. Detaylar için tıklayınız.

 

Daha fazla oku...